Úvodní stranaAktuální článkyŽeneva: Lamborghini Veneno
KALKULACE
DOVOZ VAŠEHO
VOZU SPOČÍTAT
HLÍDAT EMAILEM
NABÍDKU
VOZŮ HLÍDAT

Ženeva: Lamborghini Veneno

Lamborghini slaví 50 let své produkce a není lepšího místa na Zemi, kde toto jubileum oslavit, než v Ženevě. Na oslavu si proto Lambo přichystalo nejvýkonnější a nejkontroverznější vůz, jaký kdy vyrobili – Lamborghini Veneno („M“ tam opravdu v názvu není). Jako základ pro Veneno posloužil model Aventador, což se dá vyčíst z některých tvarů a hlavně z dveří otvíraných k nebi.

Vše bylo podřízeno aerodynamice a to je možná právě to, proč vypadá tak koncepčně až mimozemsky. Předek vozu je navržen pro co největší přítlak. „Ploutev“ za kokpitem, kterou většinou známe jen ze super závodních aut a F1, slouží k získání vysoké stability a nemalou pozornost budí i obrovské nastavitelné zadní křídlo a blatníky. Za zmínku určitě stojí i speciální kola vpředu 20 palcová a vzadu 21 palcová, která svojí konstrukcí napomáhají k chlazení karbon-keramických brzd. Zdá se, že mistři z Lamborghini si hodně oblíbili karbon a kompozitní materiály, díky kterým je tento model s váhou 1450kg o 125 kilogramů lehčí než jeho sériový bratříček Aventador.

 

Tím nejdůležitějším je samozřejmě motor! Ten sem byl osazen vidlicový dvanáctiválec s obsahem 6.5 litru produkující neuvěřitelný výkon 750 koní (552 kW), který je přenášen na všechna 4 kola pomocí 7 stupňové převodovky ISR. Z klidu na stovku se rozlítne za 2.8 vteřiny a s maximálkou 355 km/h se řadí na první místo jako nejrychlejší Lambo v historii. Teď si určitě myslíte, že tohle všechno je sice fajn, ale na normální silnice se s tím vyjet nedá. To je ovšem velký omyl! Ačkoliv se to zdá být šílené, tak Veneno má homologaci pro běžný provoz na silnici.

Bohužel tento skvostný výtvor nepůjde do žádné větší série. Vyrobeny budou pouze 3 kusy + čtvrtý momentálně v Ženevě vystavovaný prototyp nesoucí označení 0, který půjde s největší pravděpodobností do muzea automobilky.  A jaká je cena? Závratná stejně jako všechna čísla Venena – 76 milionů korun, ale pozor, tato cena je bez daně. Takže kdyby čirou náhodou byl výsostný majitel tohoto supersportu z České republiky, tak by za něj dal něco přes 90 milionů korun.

Kompletní fotoalbum k tomuto článku naleznete na našem FB.

 

[KFJ]